Екологічне виховання дошкільнят

Як почати сортувати сміття та чому це важливо?

Чому сортувати сміття – важливо?

  • Накопичуючись на звалищах, сміття розкладається і виділяє фільтрат. Речовину яка отруює повітря, ґрунт, воду.
  • Кількість пластика в смітті становить до 20 %. А під час тління одного пластикового пакету виділяється понад 70 хімічних сполук, небезпечних для життя людини.
  • Сміття накопичується. Наприклад, термін розкладу поліетиленового пакету – 15 років, консервної банки – 50, пластикової пляшки – 450.
  • За даними вчених із Національного екологічного центру аналізу та синтезу Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі (США), шлунки морських птахів на 90 % заповнені частинками пластику. До 2050 року це призведе до загибелі всіх морських птахів, які є ланкою екосистеми, порушення якої також призведе до нових невтішних природних змін.

Чи можна зарадити цьому? Так, потрібно лише дотримуватися певних правил поводження зі сміттям, щоб у подальшому його можна було переробити. А отже, перетворити побутове сміття на енергію та корисні матеріали, які можна використати знову.

 

Що й до яких категорій належить?

  • Папір. Газети, каталоги, журнали, рекламні проспекти, зошити, чистий та використаний папір для нотаток та малювання, конверти, книжки без твердої обкладинки, картонні ящики та коробки, паперові пакети та паперова тара.

Не можна викидати: чеки, серветки, використаний паперовий посуд, пачки від цигарок, пергамент, вологий чи забруднений папір і картон, фольгу та копіювальний папір, картонну тару для напоїв, плівку, фотографії, використані шпалери.

  • Метал. Залізні кришки, алюмінієві та консервні бляшанки, будь-які металеві предмети. Усе це треба очистити від залишків їжі (промити), максимально спресувати та скласти в окремий пакунок.

Не можна викидати: вимащену у їжі або не до кінця спустошену тару.

  • Скло. Пляшки та банки від напоїв, косметики та ліків, бите скло (його треба скласти окремо в прозору скляну банку з кришкою). Усе це треба промити від залишків продукту водою, злити воду, покласти в  пакунок

Не можна класти: порцеляна, жаростійке та ударостійке скло, лампочки, віконне та листове скло.

  • Пластик. Упакування від харчів, косметики, техніки та побутової хімії тощо. На упакуваннях товарів є маркування. У більшості випадків це трикутник зі стрілкою, всередині якого є числовий або буквений код матеріалу. Ці коди універсальні для всього світу й допомагають правильно сортувати сміття. Ознайомитися з їх значенням можна тут.

Перш ніж викидати, треба розібратися, з якого саме виду пластику виготовлена річ. Для цього варто знайти на ній маркування. Промивати упакування від соків, молочної продукції, після чого скласти їх так, щоб вони стали пласкими.

Не можна класти: одноразові контейнери з магазинів і посуд, пінопластові підставки, обгортки цукерок, непрозорі ПЕТ-пляшки, пляшки з-під олії, пінопласт, м’які пластикові контейнери, зубні щітки, трубочки для пиття, пакети з-під заморожених продуктів, пластикове упакування з-під шоколаду, макаронів і круп, поліетиленові та целофанові пакети. А також упакування, на якому немає маркування або стоїть № 3 чи 7. У такому випадку викидайте упакування в загальне сміття.

  • Органічні відходи. М’ясні та рибні відходи, овочі та фрукти, лушпиння, хліб, напівфабрикати, кондитерські вироби та інші харчові відходи, кімнатні рослини, деревина, квіти. Якщо ви живете у квартирі, то викидайте органіку в спеціальний бак чи бак із загальним сміття. Якщо ж у вас є присадибна ділянка, то цей вид відходів бажано компостувати.

  • Небезпечні відходи. Ртутні термометри, батарейки, люмінесцентні лампи, невикористані ліки, фарби, залишки масел та масляні фільтри, рештки клею та розчинників, хімікати та пестициди, ABS (будь-яка стара побутова техніка, праски, навушники, телефони, ноутбуки). Це треба зібрати в пакунок та віддати в пункт збору особливо небезпечних відходів.

Не можна класти: пошкоджені чи розбиті ртутні термометри, які потрібно тримати окремо, у щільно закритій скляній банці з водою.

  • Залишкові відходи. Усе, що залишилося від вашого сміття, після роздільного збору – це залишкові відходи, які відправляються на полігон. Зазвичай це засоби гігієни, упакування та продукти без маркування, наприклад, одноразові бритви та зубні щітки, обгортки від цукерок із фольгою, вологі серветки, скотч, чеки та зламані речі.

 

Яких головних правил треба дотримуватися, сортуючи сміття?

Є два головні принципи сортування:

  1. Місткості для сміття мають бути сухими та чистими.
  2. Всю тару треба дуже щільно стискати.

Які найпоширеніші помилки під час сортування?

  1. Здавати на перероблювання тару із залишками їжі всередині. Для того, щоби правильно переробити пластикові відходи, вони мають бути чистими. Тому перед тим як викинути пляшку від йогурту, її необхідно промити водою. Брудний картон і папір вважається зіпсованим, і його не візьмуть на перероблення. Відмити папір від залишків їжі – не варіант, адже тоді він розмокне й зіпсується.
  2. Викидати кришечки з-під напоїв у загальний смітник. Пластикові кришечки – це одна з найбільш дискусійних тем щодо перероблювання. Перш ніж здавати пластикову пляшку на перероблення потрібно зняти кришку з пляшки, просушити пляшку, стиснути її й лише після цього повернути кришечку назад. Якщо цього не зробити, то під кришкою лишаються краплі вологи й залишки напою, які шкодять якісному процесу перероблення.
  3. Залишати етикетки на скляних і пластикових пляшках. Етикетки, наліпки та будь-який інший папір на пляшках потрібно прибирати. Те саме стосується і поліетиленової плівки, скребок і скоб на паперових пакуваннях.
  4. Сортувати «неправильний» папір. Часто під виглядом макулатури люди викидають коробки з-під яєць, туалетний папір або серветки – ці речі вже є переробленим папером, тому їх не треба збирати на перероблення.
  5. Сортувати «несортувальне». Інколи ми ретельно продовжуємо сортувати ті речі, які взагалі не піддаються сортуванню

Як компостувати сміття і чи це обов’язково?

Компостування – це перероблення органічних відходів за допомогою мікроорганізмів. Компостування – найкращий та найбільш екологічний спосіб утилізації органічних відходів.

Готовий компост – відмінне добриво для домашніх рослин, клумб, дерев та кущів на прибудинковій території. Його перемішують із ґрунтом у процесі висадки чи пересадки домашніх рослин, дерев, кущів та квітів навколо будинку.

Добриво зі звичайного органічного сміття, яке не просто не зашкоджує довкіллю, а робить його кращим.

Що буде далі із цим сміттям, куди здавати на утилізацію?

Наповнені сміттям пакети відносять на сортувальну станцію. Там, окрім вищевказаних сміттєвих категорій, є декілька підкатегорій. Наприклад, папір сортується на гофрований, картон, газети, а скло – на прозоре та кольорове.

Усі інші контейнери нам добре відомі:

  • Пластик;
  • Метал;
  • Органіка;
  • Побутове сміття;

Для лампочок, проводів, батарейок і акумуляторів є маленькі бокси, а для несправної техніки – великі контейнери.

Яке сміття переробляють і навіщо?

  • Пластик. Переробляючи, отримують флакс – сировину для нових продуктів, з яких виготовляють плівку, черепицю, тротуарну плитку, труби. Також із нього створюють поліестер і флізелін, матеріал, який утеплює тканини та надає їм міцності.
  • Скло. Скло дуже легко перероблювати, оскільки виготовляється зі звичайного річкового піску. Тому для того, щоб створити нове скло, його досить розбити та розплавити. Зі скла повторно виготовляють скляні тари та будівельні матеріали: скловату, піноскло, скловолокно.
  • Метал. Перетоплений метал використовується для виробництва будь-яких виробів. Жерстяні та алюмінієві банки у 99 % випадків переробляються в ті ж самі банки.
  • Папір. Перероблювання макулатури сприяє зменшенню обсягів вирубки дерев. З паперу повторно виробляють папір, наприклад, паперові лотки для яєць, пакувальні листи, туалетний папір, а також успішно виробляють ековату (будівельний матеріал), волокнисті плити (матеріал для обробки приміщень зсередини), горщики для рослин.
  • Органічні речовини.З метою скорочення викиду з полігонів ТПВ в атмосферу метану, парникових газів, забруднювальних речовин є проєкти з регенерації звалищного газу. Також виробляють біогаз. У Швеції, наприклад, отриманий біогаз використовується як паливо для транспорту, обігріву будинків. Власного сміття недостатньо, тому імпортують з інших країн.
  • Батарейки. Український проєкт під назвою «Батарейки, здавайтеся» займається збором та виправлянням батарейок на завод у Румунії, на якому батарейки відсортовуються за видом робочого елементу та отримуються різні метали, які повторно використовуються у виробництві.

Що буде, якщо сміття не сортувати?

Більшість несортованого сміття, потрапляючи на полігони, переробленню не підлягає, тому відбувається поступовий розпад складових сміття на різні хімічні елементи, які поступово і з наростальною силою потрапляють до ґрунту, води, повітря. Вода, – під загрозою забруднення, інтоксикації.

Кількість парникових газів, через людську діяльність, в атмосфері збільшилася. Це створює парниковий ефект, який спричиняє кліматичні зміни: затоплення територій, порушення зимових і літніх температур, шторми.

«Екологічне виховання дітей в сім'ї»

Екологія - це наука, і відбулася вона від слова ойкас - будинок, житло, місце проживання. Це все живе, що нас оточує, чим ми дихаємо і живемо. І в дошкільній педагогіці з'являлося новий напрямок виховання - екологічне виховання.

З перших років життя у дітей формулюється початок екологічної культури. Діти бачать вдома, як мама доглядає за квітами, кішкою або собакою. Вони самі тягнуться до всього живого, їм хочеться погладити тварину і помилуватися красивими квітами.

Підростаючи, діти дізнаються, що кожна істота має свій «будинок», в якому є все для його життя. Екологічне виховання - це і є пізнання живого, яке оточує дитину, в своєму середовищі проживання, і наше головне завдання, навчити їх охороняти і берегти те, що вони бачать. Потрібно доступно пояснити дитині, що ламати гілку дерева не можна, особливо взимку. Зверніть увагу дитини на красу, які вони гарні в інеї. Взимку вони сплять і у них тільки ми захисники.

Потрібно коріння вкрити снігом, пояснюючи, що ми допомагаємо їм вижити взимку. Буваючи з дітьми взимку в лісі, зверніть увагу на тишу в лісі, її красу і як добре дихається в лісі.

Навесні природа перетворюється, і ми радіємо кожною новою травинці і новим листочком. Починається робота на дачі і діти допомагають вам нехай зовсім мало, але вони тягнуться до цього, бачачи, як цим займаєтеся ви. У дачних масивів є ліс, ви буваєте там з дітьми. Ми всі тягнемося до природи, щоб відпочити, подихати свіжим повітрям, послухати дзюрчання струмочка. Ми дорослі збираємо квіти і лікарські трави, нарвіть тільки стільки, скільки вам потрібно, і намагайтеся не рвати з корінням.

Збираючи в лісі гриби та ягоди, беріть тільки ті, які ви знаєте, а інші не чіпайте. Вони потрібні тваринам, вони ними харчуються і лікуються. Як, наприклад, гриб мухомор, він такий гарний, помилуйтеся їм, але не чіпайте його, прийде лось і він йому знадобиться для лікування. Щоб гриби не зникали у нашого лісу, не порушуйте грибницю, поясніть дітям, що гриби потрібно зрізати ножиком, тут виросте новий гриб.

Діти часто надходять жорстоко з природою і в усьому цьому винні ми дорослі. Не змогли навчити бачити красиве, і піклується про те, щоб все, що оточує нас, тільки радувало.

Нагодуйте птахів, повісьте годівницю за вікном або на балконі. Дитина сама буде класти туди корм. Хочете порадувати дитину, заведіть йому папужок або щигля, черепаху або хом'ячка. Поясніть і навчіть, як правильно за ними доглядати і дитина буде щасливий. У багатьох дітей є мрія мати друга поруч, це кошеня або щеня. І якщо ви завели собі тварину вдома, не викидайте їх на вулицю, коли вони підростуть, адже тварини і довіряють людям. Побажання вам виховувати у дітей почуття співчуття, вчіть бачити красу навколишнього світу, і це не пройде даром. Якщо дитина буде дбайливо ставиться до всього - ваше виховання не пройде даром. Вони будуть уважні не тільки до навколишнього світу, а й до вас дорослим.

В кінці повідомлення хочеться запропонувати вірш В. Орлова.

«Живий буквар»

Нас в будь-який час року

Вчить мудра природа

Вчить по календарю

По живому букварю

Птахи вчать співу

Павучок терпінню

Вчить нас бджолиний рій

Дисципліні трудової

Навчає жити в праці

І по справедливості

Вчить пас правдивості

Вчить сніг нас чистоті

Вчить сонце доброті

У природи круглий рік

Навчаться потрібно

Нас дерева всіх порід

Весь великий лісовий народ

Вчить міцну дружбу.

 

 «Виховання любові до природи»

Людська діяльність в останні роки завдає все більшої шкоди природі - це і забруднення, і надмірне нераціональне витрачання її ресурсів.

Діяльність людини в природі має бути розумною: охороняє і творчою. Це ставлення до природи потрібно виховувати у дітей з ранніх років. Саме з ранніх років людина починає пізнавати красу, різноманітність природи.

Основи характеру, життєва позиція дитини закладаються в сім'ї. І щоб пояснювати дітям, як берегти природу, щоб прищепити їм якісь природознавчі навички, дуже важливий особистий приклад батьків! Їх дбайливе, любовне, дбайливе ставлення до природи.

Краса рідної природи розкриває красу людської праці, народжує бажання зробити свій край ще прекраснішим. Тому так важливо показати дітям як людина оберігає і примножує природні багатства, скільки праці вкладає, щоб радували всіх лісу і озера, поля і річки.

У вихованні у дитини дбайливого ставлення до природи немає і не може бути дрібниць. Зірваний просто так квітка, спіймана з цікавості метелик, розтоптаний жучок - все це при байдужому ставленні з боку дорослих може призвести до вкрай небажаних наслідків.

Любов дітей до природи починається з осмислення її цінностей. Тому перш за все потрібно показати пізнавальну та естетичну цінність природи. Завдяки цьому з часом і розвинеться дбайливе, відповідальне ставлення до навколишнього природного середовища.

Зацікавлювати дитину батьки можуть найрізноманітнішими способами. Наприклад, вирощування домашніх рослин. Крім того, щоб хлопці своєчасно їх поливали, слід всіляко заохочувати їх інтерес до росту і розвитку рослин, появи нових росточков, квітів, плодів. Найбільш придатні для цього такі швидкорослі рослини як герань або бегонія, кімнатні культури помідорів і огірків. Відповідальність - важливе людська якість. І саме його ми будемо розвивати, довіряючи крихітці життя зелених вихованців. Також можете спробувати виростити апельсини або лимони, ананаси чи груші. Посадіть в землю кісточки фруктів і подивіться, що вийде. Ну, хіба це не диво: виростити на підвіконні даний тропічна рослина і поласувати його плодами?

Кожна сім'я має всі можливості для того, щоб пробудити, розвинути у дитини інтерес до життя природи, потреба постійного спілкування з нею.

Велике виховне значення мають регулярні сімейні поїздки в ліс, поля, на річку чи озеро. Дитина, під благотворним впливом батьків, поступово сприймає красу і принадність природних ландшафтів, вникає в таїнства життя природи. У безпосередньому зіткненні з природою у дітей розвивається спостережливість, допитливість, інтерес до природних об'єктів.

Дуже велике значення має читання вголос книг про природу, життя тварин. Залучаючи дитину в обговорення прочитаного, дорослі роз'яснюють незрозумілі моменти, направляють його думки й інтереси на життя природи.

Особливо дитини тягне до тварин. Він пристрасно бажає мати і опікати яке-небудь жива істота. Вміст у будинку тварини пов'язано з додатковим навантаженням і труднощами. І все-таки, важко переоцінити вплив, який чинить на формування особистості дитини спілкування, турбота і догляд за слабким живою істотою. З тваринами дитина може емоційно спілкуватися - грати і розмовляти. Ігри з братами меншими (особливо з собаками і кішками) тренують дітей фізично. Дитина стає більш рухливим і спритним, удосконалюється його моторика і координація рухів. Наявність тварини в будинку робить дружніше і згуртована сім'ю.

Так само величезне значення має художньо-творча діяльність дітей. Ліплення з глини, пластиліну, всі види аплікацій, конструювання із застосуванням круп, тесту і природних матеріалів, малювання за допомогою рослинних елементів - все це сприяють вихованню любові до природи у дошкільнят. Прагнення зробити гарніше, краще впливає на світ почуттів, дозволяє розкрити творчий потенціал, підвищує рівень розвитку мовлення у дошкільників, діти вчаться створювати, вчаться розуміти і бачити красу і багатство природи.

Екологічне виховання буде дієвіше тільки в тому випадку, якщо в родині існує постійне, щоденне спілкування дорослих з дітьми. Не шкодуйте свого часу на ігри з домашніми тваринами, на ботанічні експерименти, на читання добрих віршів і оповідань про природу, на прогулянки. І тоді ваші діти і в дорослому житті будуть усвідомлено і дбайливо ставитися до всього живого і неживого на Землі.

 

 "Гра як засіб еколого - естетичного виховання"

             Навчити дітей бачити красиве - справа складна. Якщо батьки самі щиро люблять природу і дбайливо ставляться до неї, вони зможуть передати ці почуття дітям. Діти дуже спостережливі і чуйні до слів, настрою дорослого, вони швидко бачать позитивне і наслідують своєму наставнику. Любов до природи означає не тільки певний душевний стан, сприйняття її краси, а й її розуміння, її пізнання.

Завдання полягає в тому, щоб підвести дітей до світоглядних висновків: про єдність і різноманітність природи, зв'язках і взаємозв'язках між різними об'єктами природи, постійними змінами у природі та її розвитку, доцільності взаємин між живими істотами в природі, раціональне використання природи і охорони її. Паралельно з цим йде формування у дітей здатність естетично ставитися до світу, сприймати і оцінювати прекрасне, своєю діяльністю множити красу навколишнього, спонукати замислюватися над взаєминами людей і природи.

Свідомо організується і направляється батьками знайомство дитини з естетичними цінностями, починається з сприйняття предмета, і з створення його цілісного образу. При цьому правильні уявлення про предмети найлегше формуються в процесі їх безпосереднього чуттєвого сприйняття, як зорового, так і слухового і дотикового. Крім того, він отримує відомості від дорослого, передані словесним шляхом: йому розповідають, пояснюють, читають. Обидва ці шляхи пізнання тісно пов'язані між собою.

         Серед завдань естетичного виховання дітей на одне з перших місць розвиток здатності естетичного сприйняття, що є основою естетичних почуттів, художнього смаку, естетичної оцінки і естетичного ставлення.

Діти часто пов'язують поняття «добро» і «краса» з природою, з дбайливим ставленням до неї. Досвід свідчить: багато діти знають, що природу треба берегти, але, лише доповнені естетичним почуттям, позитивним ставленням, ці знання впливають на їх поведінку; насолоду красою природи, почуття любові до неї визначають їх практичну діяльність по її охороні, множенню її скарбів.

Задовольнити дитячу допитливість, залучити дитину до активного освоєння навколишнього світу, допомогти йому оволодіти засобами пізнання зв'язків між предметами і явищами дозволить саме гра. Відображаючи враження від життєвих явищ в образах гри, діти відчувають естетичні та моральні почуття. Гра сприяє поглибленому переживання дітей, розширенню їх уявлень про світ. Чим різноманітніші за змістом ігрові дії, тим цікавіші й ефективніші ігрові прийоми. При вигадуванні потрібно орієнтуватися на знання дітьми життєвих ситуацій і особливостей поведінки людини, тварин. Ігрові прийоми навчання, спрямовані на вирішення дидактичних завдань. Гра вимагає від дитини бути уважним учасником спільної гри з однолітками, він повинен запам'ятати всі позначення, повинен швидко збагнути, як вчинити в несподівано виниклої ситуації, з якої треба правильно вийти. Однак весь складний комплекс практичних і розумових дій, які виконує дитина в грі, не усвідомлюється ним як процес навмисного навчання - дитина вчиться граючи.

Проведення ігор в природних умовах має свої складнощі: діти легко відволікаються, звертають свою увагу на сторонні предмети, на людей і т.д. Тому в таких іграх доцільно застосовувати наочний художньо оформлений матеріал, придумувати цікаві ігрові моменти, дії, зайняти всіх дітей рішенням єдиного завдання.

Ігри, направлені на еколого-естетичне виховання, можуть бути згруповані таким чином:

-         Ігри з ознайомлення з флорою і фауною

-         Ігри з ознайомлення навколишнього середовища (неживою природою)

-         Ігри з ознайомлення з діяльністю людини.

Щоб гра пройшла успішно і мета була досягнута, необхідно, щоб вона супроводжувалася великим барвистим наочним матеріалом, з яким діти будуть безпосередньо працювати, виконуючи завдання тієї чи іншої гри. Великі розміри наочного матеріалу дозволяють добре його розглянути, реалізувати свою ігрову задачу.