Канали сприйняття інформації

Чим захопити малюка?

      Подібно до ящірки з відомого мультфільму, яка визначила систему цінностей фразою "Ноги, крила, а головне - хвіст!", Ми сміливо можемо вивести свій, "людський" девіз: "Зір, відчуття і, звичайно ж, слух!". Домінування одного із способів пізнання світу у конкретної людини багато в чому формує її поведінку, інтереси і погляди. А проявляється це вже в ранньому дитячому віці.

Вже в перші тижні життя діти демонструють притаманні їм від народження способи пізнання. "Глядачі", "слухачі" і "діячі" особливим чином реагують на оточуючих людей і предмети, віддають перевагу тим чи іншим заняттям і іграшкам. Знаючи про це, батьки можуть зробити спілкування зі своєю дитиною максимально комфортним для неї і в той же час поступово розвинути ті способи пізнання світу, які від початку не були провідними у малюка. Ось він, шлях до виховання гармонійної особистості!

Спосіб пізнання світу дитиною в перші роки її життя безпосередньо впливає на подальшу здатність адаптуватися в суспільстві, на її фізичний розвиток і успіхи у навчанні.

Бачу, чую, відчуваю

      "Глядачі" пізнають навколишній світ візуально, тобто при сприйнятті інформації більше покладаються на зорові відчуття. Їх увагу природним чином звернено на видимі ознаки знайомих об'єктів, вони швидко схоплюють і запам'ятовують такі візуальні характеристики, як рух, колір, форма, розмір.

Глядачам-дітям цікавіше дивитися на ілюстрації до казки, ніж слухати саму казку. У дитячому саду вони із задоволенням грають в кубики, складають пазли, ліплять, вирізають - одним словом, всі їх заняття розраховані на взаємодію очей і рук. Вони швидко вчаться малювати і писати друкованими літерами, а на перших уроках читання з легкістю запам'ятовують графіком коротких слів. У більш старшому віці глядачі-діти вважають за краще настільні ігри, охоче малюють, моделюють, майструють, швидко освоюють комп'ютер, люблять відеоігри.

"Слухачі" пізнають навколишній світ, сприймаючи голоси і звуки, вважають за краще слухові відчуття зоровим і дотиковим. Слухачі раніше за інших, починають говорити і відрізняються великим словниковим запасом.

Дитину-слухача мало цікавить зовнішній вигляд навколишніх предметів. Такі діти люблять грати в звукові ігри: белькочуть, воркують, клацають язичком, цмокають губами, загалом, намагаються звуками привернути до себе увагу. Вони можуть досить довго сидіти без іграшок - за умови, що в кімнаті чується розмова або грає музика. Коли ж усе замовкає, дитина починає "розмовляти" сама, ніби бажаючи заповнити вакуум. Батьки характеризують таких дітей як доброзичливих, емоційних, але кілька некоординованих.

"Діячі" пізнають навколишній світ тактильним (або кінестетичним) способом, тобто шляхом безпосередньо дотику або руху. Такий спосіб отримання інформації припускає сильно розвинену моторику і активний рух, а значить, активність великої мускулатури - рук, ніг, плечей, стоп і т.д.

Малюк-діяч може вже у тримісячному віці висловити свій настрій. Він вигинає спину, коли його щось турбує, б'є ногами по ліжечку, коли хоче пограти, крутить головою з боку в бік, висловлюючи розчарування. Грати такі діти люблять зі своїми руками і ногами, часто беруть в рот різні предмети. На них можуть не справити враження навіть найцікавіші іграшки, вони лише на мить зупиняються поруч з ними і потім знову пускаються в шлях, безстрашно досліджуючи кімнату. Батьки характеризують таких дітей як дуже активних і цілеспрямованих. Діячі постарше воліють ігри на свіжому повітрі і спорт, люблять ходити в походи і доглядати за тваринами.

Основні проблеми, з якими "діячам" доводиться стикатися вже в дитячому віці, пов'язані з їх нездатністю протягом тривалого часу залишатися у спокої і концентрувати увагу на одному предметі. Їх явну перевагу фізичного сприйняття зоровому і слуховому деколи приводить до мовленнєвих проблем і відставання в школі.

Чим привабити глядача?

       Період повзання дуже важливим для розвитку візуальних навичок. Постарайтеся штучно не скорочувати цей період у прагненні якомога швидше побачити вашу дитину на ногах.

      Складіть альбом з фотографій найважливіших людей в житті малюка - батьків, братів і сестер, бабусь і дідусів і ін Дивіться цей альбом разом з ним.

     Грайте з дитиною перед дзеркалом, будуйте гримаси і смійтеся разом з ним.

    Для дітей старшого віку гарні ігри-мозаїки, різнокольорові конструктори, Лего.

    Придбайте набір циліндрів або формочок, які можна складати одну в іншу.

    Обов'язково надавайте дитині можливість малювати на різному папері, різного роду олівцями, крейдою, фломастерами.

     Нехай у вільному обігу будуть ілюстровані журнали, щоб дитина могла робити з ними все що забажає.

Обмінюючись зі знайомими іграми-пазлами, ви забезпечите маляті можливість збирати все нові і нові картинки.

Як захопити слухача?

     Пропонуйте малюкові різні музичні іграшки.

     Коли ви читаєте книжки, намагайтеся наблизити сюжет до життя: читайте з виразом і міняйте голос в залежності від персонажа.

     Купуйте касети та диски з записами для дітей, які можна було б слухати як вдома, так і в машині.

      Розвивайте мовні навички вашої дитини, змушуючи її до більшого спілкування. Для цього частіше просіть її пояснювати вам щось чи описувати.

      Кожен день читайте маляті вголос. Запитуйте, яка його найулюбленіша книга, нехай спробує пояснити, чому.

      Цікаво записати касету з різними домашніми звуками: шум працюючої пральної машини, гавкіт собаки, дзвінок телефону, звук кроків ... Нехай малюк вгадає їх при прослуховуванні.

Чим захопити діяча?

     Дитина-діяч любить тілесний контакт.

     Частіше піднімайте, перевертайте і підкидайте дитину.

      Малюку, який вже може самостійно сидіти і стояти, обов'язково сподобається гойдатися на конячці-гойдалці, а також кататися на чотириколісних беспедальних машинах або велосипедах.

      Можна завести невеликий тазик - якусь подобу домашньої пісочниці - і насипати туди    різні крупи, кукурудзяні пластівці і т.п. Малюкові сподобається копатися в цьому тазику, пересипаючи різні матеріали. Гарні також ігри з водою.

      Для освоєння навичок конструювання придбайте набір підлогового будівельного матеріалу.

     Тренуйте навик ходіння по сходах вгору і вниз, ставлячи тільки одну ногу на сходинку і переносячи іншу відразу на наступну.

     Для дівчинки добре придбати іграшкову коляску, щоб вона могла катати свою улюблену ляльку чи плюшевого звірка.

     При можливості обов'язково запишіться в басейн.

Для профілактики

     З провідними способами пізнання ми розібралися. Але важливо знати, що діти потребують тренування не тільки домінантних, але і другорядних систем сприйняття.      

Що тут можна порадити?

Тренуємо слух у глядача і діяча

Використовуйте будь-які музичні інструменти для маленьких дітей.

Навчіться робити масаж вушної раковини, який стимулює акупунктурні точки та активізує роботу слухових органів.

Супроводжуйте жестами такі слова, як "до побачення", "нічого немає", "гаряче", "холодно", "великий" або "маленький", щоб малюк "чув" предмети і ситуації.

Прагніть завжди розмовляти з дитиною повільно, використовуйте короткі, прості речення. Виправляйте малюка: просто повторюйте неправильно сказані слова або фрази услід за ним правильно.

Розвиваємо навички діяча у глядача і слухача

Як можна частіше доторкання до дитини - тримайте її на руках, качайте, обіймають, пестіть. Це необхідно для тілесного контакту, а крім того дитина зможе брати участь разом з вами у всіх ваших справах.

Щоб тактильні відчуття почали асоціюватися з приємними звуковими, співайте дитині, коли ви її колишете або просто тримаєте на руках.

Обов'язково придбайте набір іграшок для пісочниці та продемонструйте спосіб дії з ними так, щоб дитині захотілося грати в піску.

Зорові тренування для слухачів і діячів

Намагайтеся підтримувати зоровий контакт з дитиною при спілкуванні з нею, а також під час годування, одягання або купання. Можна закривати на мить дитині очі, щоб вона відчула, як важливо для неї бачити.

Ігри в міні-хованки (ховайте своє обличчя, обличчя дитини або яку-небудь яскраву іграшку, а потім показуйте заховане).

Сонячне світло і нові предмети - хороші стимулятори візуального сприйняття.

Дитині старшого віку можна розповідати  казки та різні історії в темряві - це допоможе розвинути візуальну уяву.

Обов'язково займайтеся з дитиною художньою творчістю - малюванням, ліпленням, аплікацією.

Дитина - надзвичайно допитливе істота. Незалежно від того, як вона грається - з вами або самостійно - регулярно давайте їй іграшки, що стимулюють різні способи сприйняття. Така різноманітність буде сприяти досягненню балансу в розвитку.

Вчасно зупиняйте гру. Незважаючи на свою допитливість, маленькі діти дуже чутливі до "сенсорних перевантажень". Занадто активні ігри, тривала концентрація уваги або надмірна різноманітність подразників можуть зробити дитину вередливою або навіть призвести до безсоння. Відчувайте своє чадо!