Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 351 Дніпровської міської ради

Як виростити дитину самостійною

ЯК ВИРОСТИТИ ДИТИНУ САМОСТІЙНОЮ

Всі батьки мріють, щоб їхня дитини виросла самостійною та відповідальною людиною. І в цей же час ми часто чуємо: "Я оберігаю дитину від всіх труднощів! Вона ще маленька! Встигне ще напрацюватись!" та інші подібні фрази. Як же і коли має сформуватись та сама самостійність та відповідальність, якої батьки так бажають дітям у майбутньому?

Відповідь на це питання проста - самостійність, вміння зробити вибір, бути відповідальним формуються щодня з молодшого дошкільного віку. Найпростішеце зробити надаючи дитині посильні доручення. Що здатна самостійно робити дитина певного віку?
2-3 роки: діти віком 2–3 роки виконують доручену роботу з ентузіазмом. Їм можна давати прості завдання, але перед цим необхідно продемонструвати, як їх виконувати. Дитині можна давати такі доручення:

• зібрати іграшки. Це найпростіше заняття для дитини. Їй слід просто взяти з підлоги іграшку й покласти її в ящик. Усе, що вам потрібно зробити, – показати дитині, як це робиться;
  • викинути підгузок або сміття. Це завдання також буде легким для дитини. Навчіть дитину, що сміттяпотрібно викидати саме в кошик для сміття, а іграшки туди класти не можна.

З роки: впевнено самостійно збирати іграшки, чистити зуби, вмиватися, причісуватися, самостійно знімати одяг, з допомогою одягатися, складати книжки і журнали на полицю, відносити серветки і столові прибори на стіл, витирати за собою, якщо вчасно не встиг в тyaлет.

4 роки: допомагати застелити і розстелити постіль, витирати порох, допомагати готувати десерти та прикрашати їх. Помагати прибирати в домі і саду. Допомагати мити посуд.

5 років: самостійно розстеляти і застеляти ліжко. Допомагати прибирати в квартирі. Оплачувати дрібні покупки, годувати домашнього улюбленця і прибирати за ним, зав’язувати шнурівки. Складати чисту білизну. Самостійно одягатися і складати одяг. Самостійно готувати собі бутерброд і прибирати за собою.

В 4-5 років дітям починають подобатися групові заняття, а це значить, що вони більш охоче допомагатимуть батькам, ніж виконуватимуть щось самі.Доречно не просто надавати доручення, а перетворити їх на гру, яка буде розвивати не лише особистісні якості дитини, а й її пізнавальну сферу. Як цього досягти?

• Діти в цьому віці можуть не просто збирати свої іграшки в ящик. Їм до снаги сортувати свої іграшки та складати їх у різні ящики. Привчіть дитину робити це щодня, і вона зрозуміє важливе правило: кожна річ повинна мати своє місце.
  • Діти можуть допомагати вам накривати на стіл. Але їм поки що варто давати прості доручення: розставляти тарілки, столове приладдя тощо. В цей час можна вивчати узагальнюючі поняття, вчити рахувати та порівнювати кількість предметів.
  • Дитина може сортувати білий і кольоровий одяг перед пранням. Вона може навіть допомогти скласти одяг у пральну машину.
  • Дитину в цьому віці необхідно навчити складати книги на полиці. Діти 4–5 років неспроможні робити повноцінне прибирання в кімнаті, але навести порядок на книжковій полиці їм цілком до снаги.

У вказаному віці слід послідовно розвивати в дитини навички по одній за раз. Не варто очікувати від дитини повної самостійності – для цього вона ще занадто маленька.

6 років: пилососити, поливати квіти, вигулювати домашній улюбленців.Виносити сміття. Збирати речі для школи. Чистити овочі, накривати на стіл. Вибирати для себе одяг.

7 років: купати домашніх улюбленців, прасувати прості речі, самостійно прокидатися вранці і лягати спати ввечері, залишати після себе чистий тyaлет і ванну.

8-9 років: мити підлогу, наводити лад у шафах та на поличках, вміти пришивати ґудзики та зашивати дірки. Самостійно набирати для себе ванну. Допомагати іншим, доглядати за молодшими братиками та сестричками.

Звісно, це загальні рекомендації, які в окремих випадках  можуть не підійти. Але дорослим варто усвідомити: ті звички, які будуть закладені у ранньому віці, сформують характер дитини у майбутньому!